Polemika o viere

Toto forum je sucastou stranky Polemika o viere, vede a ideologii. Zostava na nom najviac 300 sprav, prebytok sa automaticky odstrani. Spravy uplne mimo temy domovskej stranky nie su pripustne. Standardne si ucastnici fora tykaju, ale vykajucemu budeme vykat.

Spravca ziada navstevnikov, aby sa voci sebe spravali ohladuplne a v sulade so zasadami slusneho spravania. Nedodrziavanie tejto poziadavky moze viest k odstraneniu textov obsahujucich urazlive a vulgarne vyrazy, pripadne az k zamedzeniu pristupu na forum.

Pre rozsiahlejsie dlhodobe diskusie mozno pouzit paralelne forum, na ktorom nie je pocet prispevkov obmedzeny.

Strucny navod, ako pouzivat rozne typy pisma: <b>tucne</b>, <i>kurziva</i>, <u>podciarknute</u>
Pre spestrenie nudnych sprav mozno pouzit aj "emot-ikony", ktore tento server podporuje.


Re(1): Dobré správy z Nemecka.

V tom rozhovore katolík Thomas Sternberg povedal (okrem iného):

Účasť na omšiach sa veľmi zmenila, najmä v mladej generácii sa táto nedeľná povinnosť už neberie ako samozrejmosť.

Nie som si istý, či to možno nazvať kolapsom, ale zaiste je to úpadok. Najdôležitejšie faktory sú v demografii, teda v negatívnom salde medzi úmrtnosťou a pôrodnosťou. Je síce pravda, že pomerne veľa ľudí vystupuje najmä pre cirkevnú daň z cirkvi, ale ešte väčší problém je v nízkej pôrodnosti, jednoducho pribúda málo nových členov cirkvi.

A, samozrejme, je tu všeobecný úpadok kresťanstva v spoločnosti, ale ten sa netýka len Nemecka, ale celej Európy. Napokon, lepšie na tom nie sú Francúzi ani Taliani a predpokladám, že tento problém sa týka aj Slovenska. Kresťanstvo je dnes niečo celkom iné, než bolo pred 30 rokmi.

Nemecko je v tomto naozaj celkom iné, sviatosť pokánia v podstate zanikla, v Nemecku sa nespovedajú už ani tí najsilnejšie veriaci katolíci.

Takisto máme obrovský prepad vo sviatosti manželstva, len veľmi málo párov má cirkevný sobáš. A ako som povedal, sviatosť pokánia, teda spovede, to v podstate zaniklo.

Isteže, v Nemecku sú ľudia všeobecne tak ďaleko od viery, že postupujú podľa hesla „Ich glaub' nichts, mir fehlt nichts“ (v doslovnom preklade: „ničomu neverím, nič mi nechýba“ – pozn. red.). Sú ľudia, ktorí už zabudli aj to, že zabudli na Boha.

Replies:
There have been no replies.
You must register before you can post on this board. You can register here.

Post a reply:
Username:
Password:
Email:
Subject:
Message:
Link Name:
Link URL:
Image URL:

Ďakujem Vám za návštevu a prajem príjemný deň (ponocným sladké sny).
Budem rád, ak na existenciu tohoto fóra a stránky, ku ktorej patrí, upozorníte svojich (ne)priateľov a známych.
Adam Roman

Pripomínam návštevníkom, že voľba [Search] v hlavičke stránky umožňuje full-textové hľadanie v textoch fóra. Všetci účastníci môžu svoje správy tiež dodatočne a neobmedzene editovaťť (veľmi vhodné pre zábudlivých), ak pred ich odoslaním zadajú heslo.

[CNW:Counter]
(od 1. 4. 2003)